Gość w bibliotece w Łosiowie

11.10.2017 r. Biblioteka Publiczna w Łosiowie gościła Jana Grzegorczyka - pisarza, którego tu cenimy nie tylko za książki lecz również za wspaniale swobodne gawędziarstwo, przeplatane śpiewem przy akompaniamencie gitary. Było to drugie spotkanie z tym pisarzem w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki w Łosiowie.

Opowieści Grzegorczyka można słuchać godzinami! Tym razem bohaterem był zmarły niedawno ksiądz Jan Góra – mentor i przyjaciel pisarza. Padały tu słowa, wypowiadane przez naszego gościa z wielkim sentymentem, chwilami żartobliwe, jednak ponad nimi wszystkimi dominował szacunek i uznanie dla przyjaciela. Wspomnienia, krótkie filmy i zdjęcia dopełniały nasze wyobrażenie o tym niezwykłym człowieku, który „aby wyżebrać człowieka dla nieba, był w stanie zostać błaznem”. „Święty i błazen” - taki też tytuł nosi napisana przez Grzegorczyka opowieść biograficzna o księdzu Janie Górze.

 

Najnowszą powieścią, dla której autor przyjechał do Łosiowa, jest kolejna, IV część popularnej serii przygód księdza Grosera pt. „Perła”. Krótki filmik wyświetlony przez gościa był zapowiedzią tego, co zawierają karty książki. Wszystkie książki pisarza oscylują wokół Bożego miłosierdzia i wprowadzają na drogę świętości – taka jest powszechna opinia o twórczości Jana Grzegorczyka, i to potwierdza się w czasie lektury. Czytelnik ma wrażenie, że znajduje się w środowisku zwykłych, szarych ludzi - grzeszników, oraz ludzi wyświęconych dla służby Bożej - również grzeszników ( bo przecież ludzi!). Nad tym wszystkim czuwa Boże miłosierdzie - dar dla każdego.

Na zakończenie spotkania autor podpisywał książki, które można było na miejscu nabyć. Spotkanie, na którym było jednocześnie lirycznie i sentymentalnie, wesoło i z humorem zapewne utkwi na długo w pamięci łosiowskich czytelników.